Напевно, кожен з нас в своєму житті мав справу з такою неприємною річчю як ячмінь. І, напевно, багатьом відомі різноманітні «народні» методи лікування почервоніння очей при цьому захворюванні, починаючи від зав`язування червоних ниточок на пальці, закінчуючи промиванням різними розчинами.
Ячмінь – це гостре гнійне запалення волосяної сумки або сальної залози Цейса, яка знаходиться на краю повіки.
Чому виникає ячмінь?
Причина виникнення ячменя – бактеріальна інфекція (в 90-95% випадків – золотистий стафілокок), яка найчастіше потрапляє в очі з брудними руками. В більшості випадків ячмінь розвивається у людей з ослабленим імунітетом, наприклад, після застудних захворювань, на фоні запалення мигдалин, захворювання зубів, цукровому діабеті. Тому в лікування ячменя завжди входить укріплення імунної системи.
Розрізняють наступні форми ячменя:
- Зовнішній ячмінь – запалення волосяних фолікул або сальних чи потових залоз розміщених на краю повік.
- Внутрішній ячмінь – запалення сальних залоз розміщених на внутрішній стороні повіки (так звані мейбомієві залози).
Як розпізнати ячмінь?
Симптоми обох форм однакові: на початку захворювання відчувається свербіж, набряк краю повіки, біль, почервоніння очей, обмежена припухлість. Розвивається відчуття тяжкості та напруження в повіці.
Через 2-3 дні на верхівці припухлості утворюється жовтувата голівка, при вскриванні якої з`являється гній з частинами відмерлої тканини.
Буває, що утворюється кілька ячменів, інколи вони зливаються в один. Тоді загальний стан погіршується, підвищується температура, збільшуються підщелепні та навколо вушні лімфатичні вузли. Якщо запалення виникає в області зовнішнього кута ока, то виникає сильний набряк через порушення лімфообігу, і це ускладнює лікування ячменя.
При виникненні перших симптомів обов`язково зверніться до офтальмолога, який оцінить ситуацію, встановить правильний діагноз і призначить відповідне лікування ячменя.
Чи можна ячмінь лікувати самостійно?
Самолікуванням ячменя займатись не варто. Ні в якому випадку не можна вичавлювати ячмінь, так як інфекція може потрапити в кровоносні судини навколишніх тканин і спричинити запалення повіки, абсцес.
В принципі, ячмінь може пройти самостійно, та в цьому випадку велика ймовірність утворення халязіона – хронічного запалення тканин, які розміщені навколо слізних та сальних залоз.
Халязіон утворюється на місці ячменя, він не є небезпечним, не викликає болі, але достатньо помітний і неприємний як косметичний дефект, «забрати» який можна лише хірургічним шляхом.
Інколи під видом ячменя можуть приховуватись пухлини і кістозні утворення. При виникненні подібних симптомів Вам варто звернутися до кваліфікованого офтальмолога, оскільки неправильне лікування ячменя може призвести до серйозних наслідків.
Лікування ячменя місцеве, консервативне, повинно починатися відразу і не являє великим труднощів при вчасному виявленні хвороби.
В офтальмологічній клініці «СВІТ ЗОРУ» Ви отримаєте кваліфіковану консультацію досвідченого офтальмолога стосовно профілактики, діагностики та лікування ячменя.