Катаракта - це втрата прозорості кришталика (оптичної лінзи, розташованої всередині ока), тобто його часткове або повне помутніння. Внаслідок зміни біохімічного складу кришталика, порушення його живлення він стає твердим та непрозорим, і світло неспроможне вільно потрапляти на сітківку. Катаракта розвивається поступово, і гострота зору знижується ще більше.
Катаракта завжди супроводжується зниженням гостроти зору.
У разі незначного помутніння кришталика на периферії гострота зору майже не змінюється. Помутніння в центрі кришталика значно погіршує зір, за повного помутніння пацієнт може бачити лише світло та вказувати його напрям. Інколи з'являється нечіткість, роздвоєність зображення, надмірна чутливість до світла.
При появі катаракти потужні окуляри не допомагають. В області зіниць іноді змінюється колір і стає жовтуватим чи білим. В людей похилого віку початкова катаракта має важливу ознаку - розвиток короткозорості.
За найменшої підозри на катаракту ми рекомендуємо обов'язково звернутись до офтальмолога.
Спочатку – діагностика…
Спочатку лікар проведе повне офтальмологічне обстеження: перевірить гостроту зору, огляне очі за допомогою щілинної лампи і визначить тип, форму та місце ураження кришталика. Залежно від цього запропонує необхідне лікування.
Етапи лікування катаракти.
Лікування катаракти існує медикаментозне (консервативне) та хірургічне.
Консервативне лікування катаракти застосовують з урахуванням причин, що спричинили помутніння кришталика (вікова катаракта, цукровий діабет тощо). Використовуючи нові дані про зміни хімічного і біохімічного складу кришталика й обміну речовин у ньому, для медикаментозного лікування початкових катаракт застосовують засоби, що поліпшують живлення кришталика й його обмін речовин.
Відомо, що медикаментозне лікування катаракти не сприяє просвітлінню вже помутнілої кришталикової речовини, у зв'язку з чим воно показане тільки при початкових катарактах, і спрямоване на попередження прогресування помутнінь у кришталику.
Головний і практично єдиний метод лікування катаракти - хірургічний. Сучасні методи передбачають заміну помутнілого кришталика на штучний. Сьогодні операцію можна виконати на будь-якій стадії захворювання не чекаючи остаточного «дозрівання катаракти», тобто коли людина майже повністю втратить зір.
Показанням до операції є значне зниження гостроти зору, що впливає на якість життя людини.
Одним із найбезпечніших і майже нетравматичних методів хірургічного лікування катаракти є факоемульсифікація. Це один з найбільш безпечних та практично нетравматичних методів.
Катаракта видаляється через невеликий (2,5-3 мм) розріз. Після цього через цей же розріз імплантують штучний кришталик у вигляді гнучкої лінзи. При цьому шви не накладають і розріз загоюється вже через день.
Хірургічне лікування катаракти методом факоемульсифікації можна виконувати в амбулаторних умовах.