В науково-популярній літературі досить часто зустрічається термін «очні ускладнення цукрового діабету», хоча процеси, які відбуваються з очима, буде правильнішим назвати не ускладненнями, а очними проявами цього захворювання.
Причиною зниження зору при цукровому діабеті є патологія сітківки – діабетична ретинопатія.
Що таке діабетична ретинопатія?
Діабетична ретинопатія – це ураження сітківки та судин сітківки ока, спричинене тривалим підвищенням цукру в крові. Діабетична ретинопатія небезпечна тим, що її ознаки проявляються лише під час прогресування хвороби.
Діабетична ретинопатія має три послідовні стадії: непроліферативна, препроліферативна і проліферативна.
Чому знижується зір?
Основною причиною зниження зору у пацієнтів з непроліферативною діабетичною ретинопатією є набряк центральної області сітківки, який є наслідком змін власних судин сітківки. Тривалий багаторічний набряк викликає незворотну загибель нервових елементів сітківки, що призводить до зниження зору.
Дослідження показали, що традиційні медикаментозні засоби (сечогінні, ангіопротектори та ін.) не є ефективними для попередження та розсмоктування скупчення рідини в сітківці.
Яке лікування дає результат?
Практично єдиним засобом боротьби з даним проявом судинної патології являється лазерна коагуляція сітківки. Лазерне лікування сітківки – це «золотий» стандарт в лікуванні діабетичної ретинопатії сітківки. Даний метод дозволяє попередити близько 50% ускладнень, які можуть призвести до незворотної втрати зорових функцій.
Це важливо…
Але лазерна коагуляція сітківки покращує зір лише у тих пацієнтів, в яких дане лазерне лікування було зроблене на ранніх стадіях набряку, коли зорові елементи сітківки ще не ушкоджені.
Лазерне лікування діабетичної ретинопатії на пізніх стадіях направлене лише на стабілізацію зору. Пацієнти, яким було проведено лазерне лікування з приводу макулярного набряку, довший час зберігають стабільний зір на відміну від тих, яким лазерна коагуляція сітківки не проводилось.
Якщо захворювання перейшло на більш пізню стадію…
Найбільш тяжкою є діабетична ретинопатія є проліферативної фази. Даний діагноз встановлюється при появі новоутворених судин (неосудин). Ці судини аномальні як по розміщенню, так і по будові – їх стінки тонкі і крихкі. Неосудини є причиною обширних крововиливів навіть на фоні нормального артеріального тиску, без будь-яких фізичних навантажень при хорошій компенсації цукрового діабету.
Наступним етапом проліферативної стадії діабетичної ретинопатії є ріст фіброзної тканини. Вона має виражену здатність до скорочення. Тканина кріпиться до сітківки і, в процесі скорочення, натягує її. Це, рано чи пізно, призводить до відшарування сітківки. Так виникає характерне для цукрового діабету відшарування сітківки – найбільш складне в плані хірургічного лікування і по прогнозам зору.
Діабетична ретинопатія проліферативної стадії може розвиватись з різною швидкістю – від 3-4 місяців до кількох років. Як правило, процес самостійно не зупиняється. Гострота зору на цій стадії не відображає тих процесів, що відбуваються з сітківкою. Як правило, такі патологічні зміни проходять паралельно в обох очах.
Новоутворені судини, будучи аномальними за своєю природою, розвиваються «за власними законами». Традиційні медикаментозні засоби на них не впливають. Сучасна фармакологія має лише кілька засобів, які прискорюють процес розсмоктування внутрішньо очних крововиливів, але жоден з них не діє на самі новоутворені судини.
І знову допоможе лише лазерна коагуляція.
Єдиним способом боротьби з неосудинами є обширна лазерна коагуляція сітківки (панретинальна лазерна коагуляція), показанням для якої є поява і ріст новоутворених судин.
Лікування діабетичної ретинопатії даним методом застосовується в світі вже більше 35 років. Він рекомендований Всесвітньою Організацією Охорони Здоров`я як єдиний засіб зниження ризику втрати зору при виникненні очних ускладнень цукрового діабету.
Правильно виконана панретинальна лазерна коагуляція сітківки є ефективною у 59-86% пацієнтів, причому процес можна стабілізувати на багато років.
Лазерне лікування діабетичної ретинопатії буде успішним лише за правильної тактики лікаря: сучасна діагностика, дотримання методики лазерного лікування, обов`язковий повторний контроль за протіканням процесу і проведення додаткових сеансів терапії при необхідності.
Це важливо!
Але дозвольте звернути Вашу увагу на те, що невід`ємною умовою успіху все-таки є регулярне спостереження у лазерного хірурга, навіть якщо перші етапи лікування діабетичної ретинопатії були ефективними.
Частота профілактичних оглядів залежить від типу діабету, стажу захворювання, стану компенсації, розвитку ускладнень цукрового діабету.
Схема оглядів:
- пацієнти з цукровим діабетом без змін на очному дні - 1 раз на рік,
- діабетична ретинопатія простої форми - 1 раз в 6 місяців,
- при загрозі переходу в проліферативну форму - 1 раз на 3 місяці.