Наші очі, як відомо, омиваються сльозою, яка попереджує їх висихання, а також перешкоджає розмноженню хвороботворних мікробів. Сльоза продукується слізною залозою, омиває очне яблуко і опиняється у внутрішньому (ближче до носа) куті ока.
В цьому місці ока на верхній і нижній повіках є слізні крапки, по одній на кожній повіці. Ви можете їх легко розглянути у дзеркало, трохи відтягнувши, наприклад, нижню повіку вниз. Через слізні крапки сльоза потрапляє в носослізний канал, а по ньому уже в порожнину носа.
Носослізний канал в нормі повинен бути прохідним. Якщо він з якихось причин закритий, то сльоза накопичується, переливається через край нижньої повіки, тобто виникає сльозотеча. При цьому створюються умови для розвитку інфекцій, око запалюється, червоніє.
Чому порушується прохідність нососльозного каналу?
Причини, які призводять до часткової або повної непрохідності носослізного каналу у дорослих і дітей, як правило, різні.
У дорослих дакріоцистит (непрохідність каналу) частіше всього виникає в результаті вікових атеросклеротичних змін, інфекцій та ін. Офтальмолог для лікування дакріоциститу спочатку використовує метод форсованого промивання дезінфікуючими розчинами.
У випадках, коли медикаментозне лікування не допомага, або захворювання стало хронічним, доводиться вдаватись до хірургічного втручання (ендоскопічна дакриоцисториностомія).
У дітей же, а саме у грудних перших місяців життя, найчастіше закривання носослізного каналу проходить через так званий желатинозний корок – збереження зародкової плівки, яка закриває нижній відділ носослізного каналу. Це спостерігається у 5% здорових новонароджених. Значно рідше в такому віці зустрічаються інші причини непрохідності каналу. Таке захворювання носить назву дакріоцистит новонароджених.
Що таке дакріоцистит новонароджених?
Дакріоцистит у дітей – це запалення слізного мішка, яке виникає в перший місяць життя дитини через порушення відтоку слізної рідини через носослізний канал.
Зовнішні ознаки дакріоциститу: червоне, запалене око; гнійні виділення із слізної крапки при натисканні на область слізного мішка; сльозотеча, застій сльози. Частіше запалюється лише одне око – це ще одна ознака, яка говорить про те, що це - саме дакріоцистит, а не кон`юнктивіт (при кон`юнктивіті частіше запалені обидва ока).
В частини дітей до 14-ого дня життя желатинозний корок розсмоктується, запалення стихає. Захворювання закінчується без всяких наслідків. Але в деяких випадках цього не відбувається, і тоді необхідна допомога дитячого офтальмолога.
Офтальмологічна клініка СВІТ ЗОРУ пропонує різні методи лікування дакріоциститу новонароджених: масаж, компреси, антибіотики, промивання і зондування слізних шляхів.
Лікування починається з масажу…
Лікування дакріоциститу новонароджених починають з масажу носослізного каналу. Мета масажу – розірвати желатинозну плівку. Масаж потрібно робити 8-10 разів на день. Для зменшення клінічних проявів використовують розчини антибіотиків, сульфаніламідів.
Наступний етап – зондування…
При відсутності ефекту від масажу проводять зондування очей через слізну крапку. Його краще робити в 2-х, 3-х місячному віці.
Суть даного хірургічного методу лікування дакріоциститу полягає в наступному: лікар вводить в слізні шляхи спеціальний зонд і прочищає слізні канали. Зондування очей (хірургічне лікування дакріоциститу) проводиться під загальним наркозом і, як правило, проходить успішно.
Оптимальні строки лікування дакріоциститу новонароджених (зондування очей) – до 6 місяців.
Пізніше желатинозна плівка поступово стає сполучною тканиною, в ній з`являються хрящові елементи. Вона стає більш грубою і важче піддається лікуванню.
В ряді випадків потрібна операція дакріоцисториностомія. Її проводять дітям старшим 3-х років. В ході даної операції моделюється носослізний канал доступом через носову порожнину.
Це важливо…
Слід пам`ятати: якщо дакріоцистит новонароджених не лікувати, то можливі серйозні ускладнення в майбутньому. Дакріоцистит новонароджених може призвести до хронічного кон`юнктивіту із залученням до запального процесу навколишніх тканин, поширенню інфекції на око чи серйозними патологіями зору.