Протягом багатьох десятиріч сльозотеча, спричинена непрохідністю сльозного каналу, вважалась невиліковною. Адже консервативні методи лікування при даній патології майже неефективні.
За довгу історію проблеми сльозотечі було запропоновано велику кількість різних хірургічних способів відновлення порушеної прохідності.
Серед останніх найбільш поширеною на території України є операція дакріоцисторіностомія.
Що таке дакріоцисторіностомія?
Суть її полягає у реконструкції сльозовідвідних шляхів за рахунок формування альтернативного отвору в порожнину носа. Під час операції виконується розтин шкіри в проекції сльозового мішка, робиться часткова резекція сльозового мішка та формується ріностомічний отвір в середній носовий хід, з послідуючим ушивання операційної рани.
Проте даний метод є складним, багатоетапним, досить травматичним та має поганий косметичний ефект. Його ефективність становить близько 65%.
Шукаємо альтернативу…
В останні десятиліття запропоновано ряд нових реконструктивних операцій на сльозних шляхах на основі застосування мікрохірургічної техніки. Основним завданням їх було зменшити травматичність операції під час відновлення прохідності сльози.
До таких методів належить мікродренування сльозоносового каналу.
Мікродренування – суть методу.
На відміну від дакріоцисторіностомії, під час мікродренування отвір також формується в середній носовий хід крізь стінку сльозового мішка, але це робиться через сльозові канальці. Таким чином досягається набагато менша травматичність і кращий косметичний ефект.
Під час операції в просвіті канальця залишається на тривалий час пучок силіконових ниток. По щілинах між окремими нитками пучка сльоза може вільно проходити в ніс одразу в післяопераційний період. Інтубація ріностомічного отвору пучком силіконових ниток триває 3 місяці. Після чого вони вимиваються.
В чому переваги?
Використання пучка силіконових ниток для тимчасової інтубації сльозоносового каналу при дакріостенозах та ощадливий спосіб їх заведення не призводить до післяопераційних запальних ускладнень, усуває сльозотечу на весь період дренування, дає високий відсоток одужання та суттєво зменшує тривалість як операції, так і після операційного одужання.
І результати набагато кращі!
Найкращі результати мікродренування спостерігаються при вроджених вадах сльозових канальців – 100% одужання. З патологією сльозних крапок результат одужання 92%, при сльозотечі внаслідок травми сльозних канальців та анатомічній сльозотечі – 75%.
Завдяки малотравматичності та простоті виконання операція мікродренування відноситься до складу амбулаторної. ЇЇ тривалість 15-20 хвилин.
Мікродренування виконується, якщо непрохідність сльозного каналу є стійкою. Перед ним хірург застосовує такі методи, як зондування сльозного каналу та бужування.