Бінокулярний зір

Повідомлення про помилку

Notice: Undefined variable: script в googleanalytics_page_alter() (рядок 284 із /home/svitzory/domains/svit-zory.com.ua/public_html/sites/all/modules/google_analytics/googleanalytics.module).

Бінокулярний зір – це зір двома очима, при умові, що зображення, яке падає на макулярну область в корі головного мозку, зливається в єдиний корковий образ. Завдяки бінокулярному зору ми визначаємо відстань від предмета до предмета, об`єм, взаємне розміщення предметів.

Бінокулярний зір – дуже важлива зорова функція. Його відсутність робить неможливим якісне виконання роботи пілота, монтажника, хірурга та ін.

У новонароджених нема поєднаних рухів очей, вони з'являються лише через 2-3 тиджні, бінокулярний зір відсутній. У 6-8-тиждневої дитини з'являється здатність фіксувати об'єкт обома очима і слідкувати за ним, а у 3-4 місячної - достатньо стійка бінокулярна фіксація. До 5-6 місяців формується основний рефлекторний механізм бінокулярного зору – фузійний рефлекс, здатність до злиття в корі головного мозку двох зображень від обох сітківок в єдину стереоскопічну картину. Якщо у 3-4 місячної дитини все ще зберігаються диссоційовані рухи очей, її слід проконсультувати у офтальмолога.

Бінокулярний зір формується до 3-4 років, а повністю встановлюється у 6-7 років. Таким чином, дошкільний вік найбільш небезпечний для розвитку порушень бінокулярного зору (формування косоокості).

Бінокулярний зір можна розглядати, як замкнуту динамічну систему зв'язку між чутливими елементами сітківки, підкорковими центрами та корою головного мозку (сенсорика), а також 12 окорухових м'язів (моторика). Щоб був бінокулярний зір, необхідно ряд умов: гострота зору (не нижче 0,3-0,4), паралельне положення очей при погляді вдалину, відповідна конвергенція при погляді зблизька, правильні ассоційовані рухи очей в напрямку предмета, який розглядається, здатність до біфовеального злиття (фузії).

Бінокулярний зір правильно формується при наявності:

  • доброго оптичного апарата (прозоре середовище, промені світла повинні збиратися на сітківці)
  • доброго світлосприймаючого апарату
  • доброго м'язового апарата

При погляді вдалину відбувається дивергенція ( розведення зорових осей ), а при погляді зблизька – конвергенція ( зведення зорових осей ). Кора головного мозку пригнічує фізіологічне двоїння при переведенні погляду на предмети, які знаходяться поблизу, і навпаки.

Будь-який розлад бінокулярного зору призводить до співдружньої косоокості. По наявності або відсутності бінокулярного зору можна відрізнити дійсну косоокість від уявної, вдаваної, та від прихованої – гетерофонії.

Визначають бінокулярний зір різними способами. Один з найбільш вдалих та загальноприйнятих – дослідження за допомогою кольорового прибору Е. М. Бєлостоцького та С.Я. Фрідмана. Якщо ви бажаєте отримати уяву про власний бінокулярний зір, можна провести дослід Соколова << отвір в долоні >>, а також дослід із спицями та читання з олівцем.

Дослід Соколова полягає в тому, що обстежуваний дивиться одним оком в трубку(наприклад, звернений трубкою зошит), до кінця якої із сторони другого, відкритого ока прикладає долоню. При наявності бінокулярного зору складається враження <<отвору>> в долоні, через який сприймається картинка, яку видно через отвір трубки. Феномен можна пояснити тим, що картинка, яку видно через трубку, накладається на зображення долоні в другому оці. При одночасному зорі, на відміну від бінокулярного, << отвір>> не співпадає з центром долоні, а при монокулярному феномен <<отвору>> в долні не проявляється.

Дослід із спицями( їх можна замінити стержнями кулькових ручок і т. п.) проводять так.

Спицю прикріпляють у вертикальному положенні або її тримає обстежуваний. Завдання обстежуваного, тримаючого в руці іншу спицю, складається в тому, щоб поєднати її по осі з першою спицею. При наявності бінокулярного зору завдання легко виконується. При відсутності його відзначається промах, в чому можна переконатися, провівши дослід з двома і одним відкритими очима.

Проба читання з олівцем (або ручкою) полягає в тому, що в декількох сантиметрах перед носом читаючого і в 10-15 см від тексту розміщують олівець, який, звісно, закриває частину букв тексту. Читати при наявності такої перешкоди, не змінюючи положення голови, можна тільки при наявності бінокулярного зору, так як літери , закриті олівцем для одного ока, видно іншим і навпаки.

Пропонуємо Вам записатися до нас на прийом